Wierzba wypuści nawet z kawałka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka wiktów.

Mając na uwadze to, możemy spośród niej wykonać niezrównane postaci płotów. Z tej przyczyny nasz żywopłot pozyska rzadki wygląd a także będzie się faworyzować spośród płotów w otoczeniu.

Rosnące na polach i mokrych łąkach wierzby już jakiś czas temu zadomowiły się w polskich ogrodach. Upodobaliśmy je poprzez urodę i charakterystyczne kociaczki. Nie są problematyczne, chcą wyłącznie multum wody oraz nie dużo słońca. Zadowolą się poniekąd wszystką rolą.


Mało drzew podoła również równie ekspresowo regenerować utracone odnogi i odrośle. Wierzby niesłychanie swobodnie odtwarzają także osobisty system korzeniowy. Wystarczy, iż ścięty albo nawet złapany pęd zagłębiony w ulewnej glebie po niedługim czasie wypuści korzenie i dostarczy początek nowej roślinie. Pewna osoba wpadła na , tak aby z wierzb wykonywać splecione przęsła ogrodzeniowe czy też płoty zatopione liśćmi. Zapewne wskazane jest posiadać tak wyrafinowane płot. Najprzyzwoiciej do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystać następujące gatunki wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, oraz jej mnogie mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają parę jednakowych cech:

robią proste, długie oraz niezmiernie ciągliwe pędy – na skutek tego można bez trudu modelować postać ogrodzenia;
prędko odrastają po skróceniu- w niedługim czasie możemy wypleść całkowite przęsło na płot;
niepomiernie swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej umiejętności do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Jak mamy już myśl na formę płotu, musimy zakupić zdatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, zoczenie ich w warunkach zwykłych jest ciężkie, albowiem dziko rosnące krzaki rzadko emitują bardzo długie i proste pędy. Najporządniej jest przewidzieć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie należało poczekać kilka latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wytypujmy wpierw położenie w skwerze, malutko przez nas odwiedzane oraz najmniej dostrzegalne.Wiosenką, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flancy użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, jakie zdołamy otrzymać z dziko narastających roślin. Nim zasadzimy wypada je namoczyć na 24 h w wodzie, tak aby się poprawnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak iżby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny prędko się zagęszczają, z tej przyczyny powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok ewentualnie dwa powywracamy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosną następnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy okazjonalnie przekraczają 2m, przeto na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku aż do kilkunastu gałązek, jakie można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s